28 Wrzesień 2022

Dlaczego GOAT Stamina jest lepsza niż kawa i napój energetyczny?

Przewaga suplementu diety GOAT Stamina nad kawą i energetykami wynika z wielu czynników. Dlaczego wato postawić właśnie na ten produkt? Czy jest bezpieczniejszy i bardziej skuteczny? Sprawdzamy.

GOAT Stamina jest suplementem diety przeznaczonym dla gamerów i osób zajmujących się e-sportem. Producent zapewnia, że środek stanowi znacznie bardziej korzystne rozwiązanie niż kawa czy napoje energetyczne. Uznaliśmy, że warto przyjrzeć się produktowi i sprawdzić prawdziwość tej deklaracji.

Zacznijmy jednak od faktów na temat kawy i napojów energetycznych.

Czy kawa dobrze pobudza?

Kawa jest najbardziej znanym i popularnym środkiem pobudzającym. Znana od wieków pita jest nie tylko w celu dodania sobie energii, ale również dla czystej przyjemności. [1]

Właściwości kawy wynikają z obecnych w niej związków, a przede wszystkim kofeiny. To ona wywołuje uczucie pobudzenia, zwiększa koncentrację i ułatwia realizację codziennych zadań.

Regularne picie kawy ma wiele pozytywnych efektów na ludzkie zdrowie. Chroni przed chorobami układu krążenia, otyłością, a nawet zaburzeniami pracy systemu nerwowego.

Czy oznacza to, że kawa jest napojem idealnym? Niestety nie.

Jak w przypadku każdego środka zawierającego substancje aktywne, czarny napój może powodować efekty uboczne szczególnie wtedy, gdy przesadzisz z jego ilością.

Pobudzenie wynikające z przyjęcia kofeiny występuje zwykle godzinę po wypiciu kawy zawierającej maksymalnie 200 mg tego związku. Stan ten utrzymuje się przez około 5 godzin. [2]

Czym jest caffeine crash?

Caffeine crash to stan spadku energii objawiający się sennością, przygnębieniem i zmęczeniem. Występuje kilka godzin po spożyciu kawy lub napojów energetycznych.

Zjawisku może towarzyszyć ból głowy, drażliwość i zaburzenia koncentracji. Wszystko to powoduje, że odczuwasz potrzebę sięgnięcia po kolejny kubek kawy i nie jesteś w stanie realizować swoich zadań.

Czym grozi przedawkowanie kawy?

Podobnie negatywne skutki pojawiają się, gdy spożywasz zbyt dużo kawy. Mimo działania pobudzającego kofeiny przedawkowanie tej substancji może wywołać efekt przeciwny do zamierzonego.

Jaka jest bezpieczna dawka kofeiny? Zwykle nie powinno się przekraczać 400 mg dziennie. Są to mniej więcej 4 filiżanki.

Wypijanie większej ilości kawy może powodować zaburzenia rytmu snu, jak również wpływać na funkcjonowanie układu krążenia i innych.

Co więcej, kofeina pozostaje w twoim ciele przez długi czas, a pozbycie się jej z systemu może wymagać dni lub nawet tygodni. [3]

Do najczęstszych efektów przedawkowania kofeiny zalicza się:

  • nadmierne pobudzenie
  • stany lękowe
  • dezorientację
  • zaburzenia pracy serca
  • podwyższone tętno
  • biegunkę i bóle brzucha
  • częstomocz

Co więcej, kofeina może wchodzić w reakcje z lekami i suplementami diety, szczególnie tymi o działaniu pobudzającym.

Z tego względu spożywanie kofeiny powinny ograniczyć osoby cierpiące na choroby układu krążenia, refluks żołądkowy, zaburzenia nerwowe czy nadczynność tarczycy.

Z uwagi na to, że kofeina ma działanie moczopędne, uważać na nią powinny także osoby z niedoborami mikroelementów oraz chorobami układu moczowego.

Zbyt dużych ilości kawy nie zaleca się również kobietom w ciąży. Bezpieczną dawkę w tym wypadku szacuje się na 200-300 mg dziennie. [4]

Czy kawa uzależnia?

Kolejnym aspektem picia dużych ilości kawy jest potencjał uzależniający kofeiny. Zapewne niejednokrotnie słyszałeś, że ktoś nie wyobraża sobie poranka bez kubka ulubionego, aromatycznego napoju, a wręcz nie jest w stanie bez niego funkcjonować.

Jak się okazuje, przyjmowanie wysokich dawek kofeiny może wywołać fizyczne, emocjonalne i psychologiczne uzależnienie. Odstawienie kawy u osób w takim stanie objawia się podobnie, jak w przypadku odwyku alkoholowego.

Z badań wynika, że zespół odstawienia kofeiny jest jednostką istotną klinicznie uwzględnianą przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. [2]

Czym są napoje energetyczne?

Napoje energetyczne to grupa produktów zawierających substancje aktywne, które między innymi pobudzają ośrodkowy układ nerwowy.

Sprzedawane w kolorowych opakowaniach często przyciągają uwagę młodych konsumentów, szczególne tych, którzy spędzają wiele godzin na grach komputerowych.

Picie napojów energetycznych ma zwiększać koncentrację, dodawać energii i poprawiać szybkość reakcji, na przykład w trakcie rozrywek gamingowych.

Czy tak jest w rzeczywistości? Tak, większość z nich spełnia swoje zadanie, pytanie jednak brzmi: za jaką cenę?

Zagrożenia związane z napojami energetycznymi

W składzie napojów energetycznych znajduje się głownie kofeina, tauryna, witamina B12 oraz inne substancje o działaniu pobudzającym. Ilość tych związków jest niejednokrotnie stanowczo zbyt wysoka, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że wiele osób wypija kilka puszek dziennie.

Dodatkowo opakowania energetyków obfitują w cukier. To on odpowiada za pierwszy strzał pobudzającej energii. Niestety ma to swoją cenę – cukier wywołuje błyskawiczny skok glukozy we krwi, a zaraz potem – wyrzut insuliny. Ta obniża ilość glukozy, co skutkuje spadkiem energii i ochotą na słodkie przekąski.

Co więcej, w składzie wielu napojów energetycznych znajdziesz także wiele sztucznych dodatków, barwników i konserwantów.

Jak się okazuje zagrożenia ze stosowania napojów energetycznych są bardzo poważne. Niektóre badania pokazują, że częste ich picie może zwiększać skłonność do podejmowania ryzyka i stosowania nielegalnych substancji psychoaktywnych. [5]

Czym grozi przedawkowanie energetyków

Napoje energetyczne są dosłownie napakowane substancjami aktywnymi. Wiele zawiera bardzo wysokie dawki kofeiny, efekty przedawkowania której opisaliśmy powyżej.

Należy pamiętać, że w środkach tych znajdziesz zwykle witaminy z grupy B oraz mikroelementy. Zbyt duże dawki tych składników mogą mieć bardzo niebezpieczne skutki.

Wśród skutków ubocznych przedawkowania napojów energetycznych wymienia się:

  • tachykardię
  • zawał serca
  • wymioty
  • ataki agresji
  • halucynacje
  • zawroty głowy
  • stany lękowe
  • zaburzenia snu
  • skoki ciśnienia
  • obrzęk języka
  • odwodnienie
  • drgawki
  • kłopoty z oddychaniem
  • utratę przytomności
  • śmierć

Produkty te mogą okazać się szczególnie groźne dla osób zmagających się z zaburzeniami natury psychicznej, ingerując w rytm snu, zwiększając niepokój i ryzyko zaostrzenia się objawów choroby.

Z piciem napojów energetycznych powinni również uważać wszyscy chorujący przewlekle, szczególnie na miażdżycę, nadczynność tarczycy czy zaburzenia oddychania.

Składniki napojów energetycznych mogą także wchodzić w reakcje z lekami i suplementami diety, szczególnie tymi o działaniu wpływającym na ciśnienie tętnicze, antybiotykami, środkami psychotropowymi czy regulującymi pracę serca.

Uzależnienie od napojów energetycznych

Równie niebezpieczne, jak przedawkowanie jest uzależnienie od napojów energetycznych. Z uwagi na obecność kofeiny i cukru, a także efekt „bomby energetycznej” produkty te mogą powodować, że z czasem sięgasz po nie coraz częściej.

Pojawia się potrzeba zwiększania dawki, a próby zrezygnowania mogą skutkować efektem odstawienia.

Czy GOAT Stamina jest inny niż kawa i energetyki?

Zdecydowanie tak. Formuła GOAT Stamina została opracowana w taki sposób, by nie powodować efektów ubocznych. Produkt zawiera wyłącznie naturalne i bezpieczne składniki, których skuteczność została udowodniona naukowo.

Przykładowo w suplemencie diety znajdziesz ekstrakt z kłączy dzikiego kardamonu, który niweluje efekt caffeine crash.

Pozostałe składniki stymulują pracę mózgu, jednocześnie wykazując działanie neuroprotekcyjne (cholina, L-teanina, ekstrakt z borówki czarnej, szałwia czy jabłczan cytruliny).

Co więcej, w GOAT Stamina nie znajdziesz cukru. Środek nie jest słodzony, dlatego nie musisz się obawiać, że zaburzy glikemię.

Przeciwnie, picie napoju na bazie omawianego proszku wesprze cię w najbardziej wymagającym okresie rozgrywek, zwiększając wydolność ciała i umysłu, jak również regulując rytm snu.

Skład GOAT Stamina:

  • Tauryna
  • Jabłczan cytruliny 2:1
  • Acetyl-L-karnityna
  • Ekstrakt z liści szałwii lekarskiej i mikrokapsułkowany olejek z szałwii lawendolistnej – Cognivia™
  • Ekstrakt z kłączy dzikiego kardamonu – EnXtra™
  • Kofeina bezwodna
  • L-teanina z ekstraktu z liści zielonej herbaty
  • Ekstrakt z owoców borówki czarnej
  • Cholina
  • Witamina A
  • Witamina E
  • Witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12)

Wszystkie dawki witamin, ekstraktów i aminokwasów zostały dobrane w taki sposób, by nie wywoływać efektu uzależnienia.

Podsumowanie: Czy GOAT Stamina jest lepsza od kawy i napojów energetycznych?

Z powyższej analizy wynika, że zdecydowanie suplement diety GOAT Stamina stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla napojów energetycznych. Jest także skuteczniejszy od samej kawy, oferując wszystkie zalety kofeiny, bez niepotrzebnych efektów ubocznych.

Produkt dostarcza wielu cennych witamin o działaniu wzmacniającym układ nerwowy oraz chroniącym komórki przed uszkodzeniami.


Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519490/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430790/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5445139/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20664420/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22426157/